Lietuva turi lobį – Savanorystės ambasadorių tinklą

savIki šiol dar nėra tiksliai žinomas nevyriausybinių organizacijų skaičius Lietuvoje, bet dirbantys šiame sektoriuje, nuolatos savanoriaujantys ar kartas nuo karto su tuo susiduriantys aktyvistai žino, kad NVO sektorius yra plačiai paplitęs mūsų šalyje. Lietuvoje neatlygintina veikla vis dažniau užsiima ne tik besimokantis, studijuojantis jaunimas, bet ir garbingo amžiaus, vaikų ar net anūkų turintys, asmenys. Nors ši altruistinė veikla kasdien populiarėja mūsų šalyje ir apie ją vis dažniau galima išgirsti įvairiuose informacijos kanaluose, tačiau savanorystės sąvoka dar daugeliui Lietuvos gyventojų kelia daugybę klausimų ir baimių.

 

„Retas kuris supranta, kodėl reikia savanoriauti, ką ši veikla duoda tam, kuris savo laiką skiria neatlygintinai veiklai, kokios yra savanoriavimo galimybės ar galiausiai, kokia yra tikroji savanorystės reikšmė“, – sako Europos savanorių tarnybos asociacijos SALTES prezidentė Akvilė Budreckytė. Norėdama kuo plačiau paskleisti žinią apie savanorystę, SALTES organizacija nacionaliniu lygmeniu įgyvendina unikalią Savanorystės ambasadorių programą, kurios tikslas – suburti iniciatyvių žmonių komandą, kuri Lietuvai skleistų žinią apie savanorystę ir griautų neteisingus mitus apie ją.

 

Trakai išgirdo apie Savanorystės ambasadorių tinklą

 

Įsibėgėjęs projektas „Savanorystės tinklo stiprinimas Lietuvoje“ per daugiau nei pusmetį pritraukė per trisdešimt iniciatyvių savanorių iš visos Lietuvos. Tinkle esantys Savanorystės ambasadoriai kiekvieną dieną įvairiais darbais ir iniciatyvomis savo bendruomenėse perduoda žinią apie savanorystės naudą. SALTES organizacija matydama visuomenės susidomėjimą šio tinklo veiklomis, atrinktiems savanoriams, kurie išreiškė norą prisijungti prie Savanorystės ambasadorių tinklo,  balandžio 25–26 dienomis organizavo papildomą susitikimą – mokymus Trakų rajone. Turiningai savaitgalį praleisti nusprendė būrys savanorių iš įvairių Lietuvos regionų, kurie žengė pirmą svarbų žingsnį, norėdami tapti Savanorystės ambasadoriais.

 

„Įprastai Savanorystės ambasadorių susitikimo metu yra ugdomos dalyvių kompetencijos tam tikromis temomis. Ambasadoriai keičiasi savo gerosiomis patirtimis, aptaria sėkmingus ir nelabai pavykusius savo darbus, kad kiekvienas galėtų tobulėti, mokytis ir parsivežti į savo kraštą tam tikrų žinių ir įgūdžių. Tačiau šįkart susitikimas buvo skirtas tiems savanoriams, kurie šiuo metu nepriklauso Savanorystės ambasadorių tinklui, bet norėtų prie jo prisijungti. Tikime, kad buvimas su bendraminčiais padeda kiekvienam savanoriui dar efektyviau veikti ir skleisti žinią apie savanorystę visuose Lietuvos kampeliuose“, – teigia SALTES prezidentė ir Savanorystės ambasadorių tinklo įkūrėja Lietuvoje A. Budreckytė.

 

Kaip pasakoja SALTES vadovė Akvilė, susitikimo metu dalyviai daugiau sužinojo apie plečiamą Savanorystės ambasadorių tinklą Lietuvoje – jo veikimo principus, naudą visuomenei ir tinklo narius. Būsimi Savanorystės ambasadoriai turėjo įgyvendinti organizatorių parengtą iššūkį – simuliaciją, kuri atskleidė kiekvieno dalyvio žinias, bendrą supratimą apie savanorystę. Dalyviai mokėsi pritraukti naujus narius į savo komandą, užmegzti ryšį su nepažįstamu žmogumi, pasitelkiant tik savo intuiciją ir patirtį. Kiekvienas mokymuose dalyvaujantis savanoris taip pat buvo raginamas pristatyti savo gyvenamosios vietos savanoriškos veiklos analizę, taip skatinant kiekvieną domėtis bendra savanoriškos veiklos situacija Lietuvoje. 

 

„Į pirmąjį būsimų Savanorystės ambasadorių susitikimą atvykau turėdamas nemažai lūkesčių: praplėsti akiratį apie Savanorystės ambasadorių tinklą, daugiau sužinoti apie vietinę ir tarptautinę savanorystę, jos galimybes. Norėjau pasidalinti savo gerąja patirtimi, išgirsti patarimų, galiausiai, pabendrauti su tais, kurie jau daug metų užsiima neatlygintina veikla įvairiose organizacijose,“ – sako mokymų dalyvis Linas iš Rokiškio. Tiek Linas, tiek mokymuose dalyvavę kiti savanoriai tvirtina, kad po turiningai praleisto savaitgalio jie sužinojo labai daug naudingos informacijos apie savanoriavimo galimybes tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

 

Savanorystės tinklas vienija kelias dešimtis savanorių iš visos Lietuvos

 

Šiuo metu Savanorystės ambasadorių tinkle yra daugiau nei trisdešimt aktyvių savanorių iš visos Lietuvos. Savanorystės abasadoriai, plėsdami savo veiklą Lietuvoje, susitikimus organizuoja kartą per mėnesį skirtinguose Lietuvos miestuose. Šiuo metu yra įvykę 4 Savanorystės ambasadorių susitikimai: Palangoje, Druskininkuose, Kėdainiuose ir Ukmergėje. Gegužės mėnesį šio tinklo nariai sugūžės į penktąjį susitikimą Vilniuje, kuriame mokysis viešojo kalbėjimo subtilybių.

 

Viena pirmųjų Savanorystės ambasadorių tinklo narių Daiva Pranskevičienė iš Ukmergės, kuri kasdien dirba su jaunimu, sako, kad prisijungė prie šios programos, nes norėjo suprasti, kokiais metodais galima pritraukti jauną žmogų savanoriauti. „Atvykus į pirmą Savanorystės ambasadorių susitikimą, kurį SALTES savo lėšomis organizavo Vilniuje dar 2013 metais, mane sužavėjo šios organizacijos nariai, dalyvavę ir planavę pradinę tinklo idėją. Apskritai, susidariau įspūdį, kad aktyvistai, turintys savanorystės patirties, yra išskirtiniai – geresni, atviresni kitų nuomonei, draugiškesni, linksmesni, mato prasmę pagelbėti, dalintis, suprasti. Tiesiog turi daugiau gyvenimo džiaugsmo“, – įsitikinus Savanorystės ambasadorė D. Pranskevičienė, kuri savanoriauja, nes, pasak jos, nori pati savu kailiu patirti, koks tai geras jausmas.

 

Pašnekovės teigimu, po pirmojo Savanorystės ambasadorių tinklo narių susitikimo, ji Ukmergės jaunimą paskatino švęsti Tarptautinę savanorių dieną. Subūrė gausią savanorių komandą savo mieste, kurioje šiandien yra 18 jaunų žmonių. „Stengiuosi dalyvauti visuose SALTES organizacijos renginiuose, nes susitikusi su bendraminčiais pasisemiu daug pozityvumo, įgyju tikėjimo daryti tolimesnius darbus savo krašte“, – mintimis dalinasi viena aktyviausių Savanorystės ambasadorių tinklo narė Daiva iš Ukmergės.

 

Savanorystės ambasadorius privalo turėti patirties

 

Savanorystės ambasadorių programoje gali dalyvauti visi turintys ilgalaikės (mažiausiai 3 mėn.) savanoriavimo patirties, norintys nešti savanorystės idėjas ir burti vietinį jaunimą bei veiklius žmones. Visai nesvarbu, kokio amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, tikėjimo savanoris yra. Jeigu jis atitinka išvardintus kriterijus ir nori būti šio tinklo dalimi, vis dar gali parašyti SALTES organizacijai el. paštu: savanoriauk@saltes.net ir galbūt kitame Savanorystės ambasadorių suvažiavime galės susitikti su savo bendraminčiais.

 

SALTES prezidentė A. Budreckytė taip pat pabrėžia, kad vien tik noro būti Savanorystės ambasadoriumi – neužtenka, nes į šio tinklo veiklos įgyvendinimą yra žiūrima labai atsakingai. „Kiekvienas ambasadorius, kuris po įvykdytos atrankos ir pirmųjų pažintinių mokymų yra priimtas į Savanorystės ambasadorių tinklą, įsipareigoja aktyviai dalyvauti organizuojamuose šio tinklo narių susitikimuose bei ieškoti bendradarbiavimo galimybių su įvairiomis jų regionuose veikiančiomis institucijomis. Taip pat savo gyvenamojoje vietoje Savanorystės ambasadorius turi aplink save burti bendraminčių iniciatyvių asmenų komandą, kuri padėtų savo veiklomis skleisti savanorystės idėjas jų bendruomenėje“, – pasakoja Savanorystės ambasadorių tinklo įkūrėja A. Budreckytė. 

 

SavAmb_LOGO-01 (Small)

Projektą „Savanorystės tinklo stiprinimas Lietuvoje“ finansuoja Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje fondas.


 

Edita Matulevičiūtė
SALTES organizacijos atstovė